58 183 690
64 039 29
info@lastrada.ee

Toompuiestee 17a, III korrus
10137 Tallinn
ER 1117

lennureisid 2020. a

Apuulia

8 päeva

26. september – 3. oktoober

al 595 €

Apuulia

8 päeva

6.13. oktoober

al 595 €

lennureisid 2021. a

Apuulia

8 päeva

6.13. aprill

al 595 €

Apuulia ringreis

8-päeva, lennuk + buss:
Bari, Otranto, Lecce, Polignano a Mare, Ostuni, Alberobello, Santa Maria di Leuca, Galatina, Castel del Monte,

matkad kanjonides ja trullide maal, rahvamuusika,
veinide degusteerimine, mereandide õhtusöök,
mozzarella tootmine, orecchiette pasta valmistamine,
ajaloolised mõisad, Castellana koopad,
oliivipuude istandused, laevasõit piki Aadria mere rannikut

 


Reisikava:

1. päev
Tallinn Riia, Riia Bari

Castel del Monte

Varahommikul alustame bussisõitu Riia lennujaama ning päeva teises pooles maandume Aadria mere äärses Apuulia pealinnas Baris.

Esimesel õhtul ootab meid müstilise Castel del Monte ümbrus. Iidsete astroloogiliste, mütoloogliste ja keerukate matemaatiliste valemite alusel ehitatud kaheksanurkset Castel del Monte lossi kutsutakse „Apuulia krooniks“, mis oma eriskummalise arhitektuuri tõttu on kantud ka UNESCO maailmapärandisse. Viinamarjaistanduste, oliivisalude ja mandlipuude keskel asuv loss koosneb kaheksast tornist, kaheksanurksest sisehoovist ja kahel korrusel asuvast kaheksast toast, ning lisaks kõikjal valitsevale number kaheksale, mida peetakse lõpmatuse ja taassünni sümboliks, moodustavad sisehoovilt langevad varjud väidetavalt Fibonacci jadas avalduva kuldlõike. Paljud ajaloolased aga arvavad, et müstiline hoone varjab endas veelgi salajasi kodeeritud sõnumeid. 

2. päev
Kanjonid, väikelinnad, veinimõis

Täna sõidame Apuulia loodusimesid avastama. Soovijatel on võimalik mööda Terra delle Gravine looduskaitseala mägiseid radu matkata ja ürgjõe sängides jalutada. Gravine rahvuspargi teeb eriliseks asjaolu, et siin asub kokku üle kuuekümne kanjoni, mis kahe suure poolkuuna otsapidi Aadria mereni ulatuvad. Võimsaim neist, 200-meetri sügavune ja 12 km pikkune Gravina di Laterza kuulub Euroopa suurimate hulka. Lisaks imelistele vaadetele ja lummavale maastikule on kanjonite loodus ka erakordselt liigirikas – just kui Arizonasse sattunult võib siin kohata eksootilisi roomajaid ja kahepaikseid ning haruldasi loomi ja linde. 

Edasi külastame üht paljudest lähistel asuvatest väikelinnadest, kus on säilinud siinse piirkonna ürgse asustuse jäljed.  

Õhtuks seame sammud Apuulia traditsioonilisse masseria’sse ehk jõukasse talupidamisse, kus kasvatatakse viinamarju ja oliive ning valmistatakse juustu, veini ja muid Itaalia köögi spetsialiteete. Kõigil soovijatel võimalik kohalikke veine degusteerida ja istanduse aladega tutvuda. 

3. päev
Lecce, õhtusöök mereandide restoranis

Täna viib tee meid Apuulia barokipealinna Leccesse. Kogu Lecce vanalinn on ehitatud kohalikku päritolu lubjakivist, mis ametlikult kannabki nime pietra Leccese ehk Lecce kivi. Jalutame mööda säravvalgeid Lecce tänavaid ning imetleme täiuslikkuseni poleeritud barokset katedraali ja Püha Risti basiilikat, mis esmapilgul näivad justkui marmorist tahutud.

Soovijatel on võimalik õhtusöögiks proovida mitmesuguseid kohalikke roogi, mis mereäärsele asukohale iseloomulikult on rikkad kõikvõimalike mereandide poolest.

4. päev
Santa Maria di Leuca, Aadria mere rannik, Castro, laevasõit, Galatina, rahvamuusika

Päeva alustame Itaalia saapakontsa tipus – Santa Maria di Leuca linnas. Türkiissinine meri, mahe lõunatuul, kohvikutest kostuv taranta ja õhku täitev soojade friselle’de, värskete tomatite ja oliivide lõhn... Itaallased ise kutsuvad Leucat „maailma otsaks ja ääreks“, millest osa saamiseks parim viis on hetkeks aeg maha võtta ja kõigi meeltega ümbritsevat ilu nautida.  

Jätkame oma teekonda mööda Apuulia lõputut rannajoont, kõikjal saatmas maalilised vaated Aadria merele.  

Peatume Salento ranniku pärliks kutsutud Castros, et jalutada mööda kalurimajakestega tänavaid ja koopasuudega ääristatud rannajoont. Suurimat neist kutsutakse Zinzulusaks ehk kohalikus dialektis „kaltsuks“, mida stalaktiitide kaunistatud kõrged koobaste laed meenutavad. Soovijatega läheme merekruiisile, et laevapardal peesitades künka otsas kõrguvat keskaegset kindluslinna imetleda.  

Merelt tagasi, suundume edasi Galatina linna, mis oli keskajal kreeklaste tähtis asumaa ja kus endiselt valitseb eriline Kreeka hõng. Mitte asjata on linnavapil kujutatud öökull, kes on Vana-Kreeka tarkusejumalanna Ateena püha lind. Galatina tuntuim huvipaik on 14. sajandil püstitatud romaani stiilis Santa Caterina d’Alessandria basiilika, mille seinad ja kuppel on üleni freskodega kaetud. 

Siit kandist on pärit ka Apuulia traditsiooniline taranta muusika ja tantsud, mida huvilistel on  võimalik õhtul nautida ja ka ise kaasa lüüa. Taranta juured ulatuvad Kreeka mütoloogiasse ja nime on ta saanud ilusa, kuid ohtliku tarantli järgi. Kohalikud nimelt usuvad, et tarantlilt hammustada saanu ainus võimalus ellu jääda on mürk endast metsiku tantsuga välja vihtuda.

5. päev
Otranto, Ostuni

Alustame päeva Otrantos, Itaalia kõige idapoolsemas linnas. Otranto oli juba Rooma aegadel ühenduseks Oriendiga ja siia on jätnud oma jälje nii kreeklased, roomlased, bütsantslased kui türklased. Jalutame mööda vanalinna kohvikute ja butiikidega ääristatud valgete fassaadidega tänavaid ja imetleme linna täielikult säilinud võimsaid kaitsemüüre. Huvilistel tasub külastada Otranto katedraali, mille põrand on täies ulatuses mosaiikpildiga kaetud, olles muuhulgas suurim säilinud mosaiikpõrand terves Euroopas. Pildil kujutatud elupuu ja selle juurde kuuluvad stseenid on täis müstilisi sümboleid, mille kogu tähendus on kunstiteadlastele tänini mõistatuseks. 

Pärastlõunal sõidame edasi Ostunisse, mida kohalikud kutsuvad Valgeks linnaks ehk Citta Bianca. Jalutame mäeseljale ehitatud Ostuni kitsastel munakivitänavatel ning imetleme Vahemere stiilis majade säravvalgeid fassaade, lilledega kaunistatud treppe ja linnamüürilt avanevaid merevaateid.  

6. päev
Matk trullide maal, ajalooline oliivifarm,
Polignano a Mare, orecchiette pasta valmistamine

Hommikul viib tee meid Valle d’Itria metsikute punase saviga kaetud põldude vahele – opuntsiate, oliivisalude, kivimüüride ja traditsiooniliste trulli majakeste juurde. Ühekordsed koonusekujulise katusega trullid on lisaks oma kujule erilised ka selle poolest, et on ehitatud täiesti ilma seguta! Legendi järgi peetakse sellise ehitusviisi põhjuseks kohalike talunike kavalat lahendust maksudest hoidumiseks – nimelt rajati majad nii, et maksukoguja tulekul võiks need kiiresti ära lammutada ja hiljem uuesti üles ehitada. Seejuures on vanimad trullid pärit 14. sajandist ja oma lihtsusest hoolimata ajale, tuulele ja päikesele vastu pidanud. Just Valle d’Itria metsikutes maapiirkondades leidub veel autentseid turismist liigselt puutumata trullisid, mis annavad õige pildi Apuulia oliivikasvatajate kodudest.

 

Seejärel ootab meid avastusretk Masseria Brancati oliivikasvatusse, kus kasvavad ulivi millenari ehk tuhandeaastased oliivipuud – nende hulgas ka tõenäoliselt Itaalia vanim oliivipuu, mida pererahvas hellitavalt il grande vecchio’ks ehk suureks vanaks kutsub. Selle elueaks arvatakse olevat üle 3000 aasta. Apuulias valmistatakse nimelt 40% kogu Itaalia kõrgkvaliteedilisest neitsioliiviõlist, mida juba Rooma aegadest alates on peetud „vedelaks kullaks“. Masseria Brancati oliivikasvatuse rajas Brancati aadlikeperekond 14. sajandil ja siin kasvab tänapäeval ligi 800 üle tuhande aasta vanust oliivipuud. Soovijatel on võimalik tutvuda nii kasvatuse kui traditsiooniliste oliiviõli tootmise meetoditega ning loomulikult ka „vedelat kulda“ degusteerida.

 

Edasi sõidame Polignano a Maresse, mis, nagu nimigi viitab, asub mere kaldal. Kaljusele nõlvale rajatud linn on piirkonnale omaselt valgete majade ja kitsaste tänavatega Vahemere stiilis arhitektuuripärl, kus leidub alati aega, et mõnel merele avaneval terrassil üks espresso juua ja türkiissinist silmapiiri nautida. Polignano a Mare on lisaks oma paradiislikule asukohale uhke veel kahe asja üle: nimelt tehakse siin kogu Apuulia parimat jäätist ning siit on pärit armastatud laulja Domenico Modugno, kes laulis kogu maailma südamesse sõnad: “Volare, oh,oh… cantare, oh,oh,oh,oh...” 

Muljeterohke päeva lõpetame Apuulia traditsioonilise orecchiette pasta valmistamise meistriklassiga. Huvilised saavad ise pasta valmistamises kätt proovida ja pärast loomulikult ka hea maitsta.

7. päev
Juustutootmine, Castellana koobastik, Alberobello

Alustame hommikut meeliülendava maitseelamusega. Nimelt ootab meid külaskäik ühte Valle d’Itria mitmetest juustukodadest, kus toodetakse kõrgkvaliteedilist orgaanilist juustu. Soovijatel on võimalik tutvuda juustuvalmistamise saladustega ning degusteerida tõelist ja auhindadega pärjatud mozzarella’t ja burrata’t. 

Seejärel on soovijatel võimalik külastada Grotte di Castellanat – kokku kolme kilomeetri pikkust karstitekkelist Castellana koobastikku. Arvatakse, et koobastiku teke algas ca 90 miljonit aastat tagasi. Praeguseks on 60 meetri sügavused koopad täis stalagmiite, stalaktiite, fossiile, lupjunud vorme ja värvilisi kivimeid, tehes sellest ühe Apuulia hinnalisema loodusmälestise.  

Edasi sõidame Alberobellosse – Apuulia trullide pealinna. Tänapäeval on trullid UNESCO kaitse all, ent elu neis käib tänu õitsvale turismile vanamoodi edasi – majadest leiab nii poekesi, kohvikuid kui eluasemeid. Kokku on Rione Monti ja Aja Piccola kvartalites üle 1500 trulli ja sadade sarnaste majakeste read teevad Alberobellost tõeliselt unikaalse linna kogu maailmas.

8. päev
Bari
Bari
Riia, Riia Tallinn

Viimasel päeval viib tee meid tagasi Apuulia pealinna Barisse, Aadria mere äärsesse sadama- ja ülikoolilinna, mis on Napoli järel Lõuna-Itaalia teine tähtsaim majanduskeskus. Siin asub ka üks Itaalia suurimaid ooperisaale, kunstimuuseumid, ajalooline vanalinn ning butiikide ja kohvikutega Via Sparano. Kõike seda kroonib mitme kilomeetri pikkune rannapromenaad, pannes kohalikud ise uhkusega nentima, et kui Pariis oleks mere ääres, siis oleks see „petit“ Bari. 

Pärastlõunal sõidame lennujaama. Õhtul saabume Riiga ning jõuame sealt bussiga pärast südaööd tagasi Eestisse.

   

Paketi maksumuses sisaldub:

  
Transfeer TallinnRiia ning tagasi
Liinilend Wizz Airiga RiiaBari ning tagasi

Käsipagas vastavalt Wizz Airi kehtivatele normidele;
hetkel 10 kg mõõtudega kuni 40x30x20 cm

Äraantav pagas 10 kg mõõtudega kuni 110x140x170 cm
Sõit mugavustega bussis kohapeal (konditsioneer, video, WC)

Eestikeelsed linnaekskursioonid:

Bari
Lecce
Santa Maria di Leuca
Otranto

Galatina
Ostuni

Alberobello
Polignano a Mare

Jalutuskäik Castel del Monte ümber
Majutus 2* hotellides Itaalias
Kahekohalised mugavustega toad (dušš, WC)
Hommikusöögid iga päev
 

Lisatasu eest:

 

Kohaliku giidiga matk kanjonis

6 €

Veinide degusteerimine:
täiskasvanud

16 €

lapsed kuni 17 a k.a veini asemel karastusjooke või mahla

12 €

Õhtusöök mereandide restoranis

35 €

Laevasõit mööda Aadria mere rannikut:
täiskasvanud

19 €

lapsed kuni 10 a k.a

12 €

Rahvamuusika etendus

15 €

Kohaliku giidiga matk trullide maal

6 €

Ajaloolise oliivifarmi külastus

16 €

Orecchiette pasta valmistamise meistriklass koos einega

24 €

Juustutootmise külastus:
täiskasvanud

15 €

lapsed kuni 10 a k.a

9 €

Castellana koobastiku külastus

18 €

Reisikindlustus